Moody’s: Ekonomi politikasındaki değişim kredi notu için olumlu

0
16

Son dakika haberi! 

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten Türkiye açıklaması geldi.

Moody’s, Türkiye’nin ekonomi politikası bakımından seçim sonrasındaki değişimin kredi notu için net şekilde olumlu olduğunu belirtti.

Moody’s analisti Dietmar Hornung, “Bu değişim açıkça kredi açısından olumlu” dedi. Ancak hala önemli belirsizlikler var” yorumunu yaptı.

“Seçimden bu yana gördüğümüz hamleler cesaret verici ancak önümüzdeki zorluklar karmaşık” diyen Hornung, bu yıl yüzde 65’e yükselmesi beklenen enflasyonu düşürmenin ve diğer “birikmiş dengesizlikleri” gidermenin zorlu bir görev olduğunu vurguladı.

“Not görünümümüz durağan, aşağı yönlü önemli bir risk görmüyoruz, ancak değişikliklerin olumlu etkilerini görmek zaman alacak” diyen Hornung, olumlu bir görünüme geçiş ya da tam bir not artırımı gibi herhangi bir not hamlesinin olası zamanlaması hakkında ise, “Bu bir koşu değil, bir maraton. Daha ortodoks bir politika geçmişine ve birikmiş dengesizliklerin azaltılmasına ihtiyacımız var” diye konuştu.

MOODYS’İN TÜRKİYE İÇİN KREDİ NOTU B3 VE GÖRÜNÜM “DURAĞAN”

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu Aralık ayına kadar notunu resmi olarak gözden geçirmeyecek, ancak Fitch, Cuma günü notunu gözden geçirecek ve ardından S&P Global ayın ilerleyen günlerinde notunu gözden geçirecek.

Leave a reply