Mağarada rahatsızlanan ABD’li dağcı için tahliye süreci başladı!

0
9

16

EN KAPSAMLI KURTARMA OPERASYONU

DHA’da yer alan habere göre de AFAD, AKUT ve UMKE ile yurt dışından gelen 170 kişilik profesyonel kurtarma ekipleri, Toros Dağı’nın 2 bin 100 metre yüksekliğindeki mağara girişinde kamp kurup olası kurtarma hazırlıklarını da tamamladı. Girintili çıkıntılı ve yan yollarla ulaşılan mağaraya uzman ekipler, sağlam kayalara iplerle bağlantı noktaları döşedi.

17

Anadolu Speoloji Grubu Derneği yetkilileri, yapılacak operasyonunun, `dünyadaki en kapsamlı mağara kurtarma operasyonlarından biri olacağını söyledi. Dicky’nin sağlık durumunu takip eden doktorların kararına göre hareket edileceği bildirildi. Planlamaya göre, ayağa kalkan ancak kendisini halsiz hisseden Dicky’nin mağaranın bazı bölümlerini yürüyerek geçmesi, bazı noktaları ise sedyeye alınıp aşılması hedefleniyor.

18

TÜRKİYE’NİN ÜÇÜNCÜ DERİN MAĞARASI

Mersin’in Anamur ilçesinden geçen Orta Torosların zirvesindeki Morca Mağarası, Anamur’daki 1429 metre derinliğinde EGMA (Peynirlikönü) ile Kayseri’deki Kuzgun’dan sonra (1400 m) Türkiye’nin en derin 3’üncü mağarası. 1276 metre derinliğindeki Morca, Alp Himalaya Orojenik kuşağında, Taşeli Platosu’nun güney kesiminde yer alıyor.

Leave a reply