IKBY Başkanı Barzani, Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı Aliyev’le bir araya geldi

0
16

BAKÜ (AA) Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, çalışma ziyareti için bulunduğu Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le görüştü.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Aliyev ve Barzani, baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

Baş başa görüşmede, Aliyev ve Barzani’nin şubat ayında Münih’te yaptıkları görüşme hatırlatılarak, orada işbirliğinin ana yönlerinin belirlenmesi konusunda verimli müzakerelerin yapıldığı belirtildi.

Barzani’nin Bakü ziyaretinin işbirliğinin dinamizminin artmasına katkı sağlayacağı kaydedildi.

Heyetler arası görüşmede Aliyev, bu yılın mart ayında Bakü’de düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi’ne katılan Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid’le yaptığı müzakereleri ve Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’in Azerbaycan ziyaretinde ilişkilerin geliştirilmesi için yapılan müzakereleri hatırlattı.

Görüşmede, Azerbaycan ile IKBY arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin genişletilmesi, yatırımlar, enerji alanında işbirliği, turizm imkanlarının artırılması ve doğrudan uçak seferlerinin açılması gibi konular ele alındı.

Leave a reply