Fatih Altaylı: AK Parti’nin bütün anketlerinde İmamoğlu önde; Akşener’in açıklaması Saray’a müjde oldu

0
15

Fatih Altaylı: AK Parti’nin bütün anketlerinde İmamoğlu önde; Akşener’in açıklaması Saray’a müjde oldu

T24 LogoT24 Logo
Politika

“Görünen o ki, AK Parti aday sayısını üçe indirmiş gibi”

08 Eylül 2023 10:22Gazeteci Fatih Altaylı, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Ankara ve İstanbul’un kaybedilmesini göze aldığını söyleyerek “Yerel seçimlerde 81 ilde kendi adayımızı çıkaracağız” açıklamasının “Saray’a müjde olduğunu” söyledi. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kafasındaki en önemli konunun İstanbul’u kazanmak olduğunu, Ankara’nın umurunda olmadığını söyleyen Altaylı, “Benden duymuş olmayın ama iktidar partisinin yaptırdığı hemen hemen tüm anketlerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında Ekrem İmamoğlu önde görünüyor. Kiminde 1, kiminde 2, kiminde 3 puan önde” dedi. 

Aday konusunda kafaların karışık olduğunu belirten Altaylı, şöyle devam etti:

“Meral Akşener’in ‘İstanbul’da aday çıkaracağız’ açıklaması her ne kadar AK Parti’yi ve genel başkanını rahatlatıp, umutlandırsa da son anda her şey olabilir mantığı ile işi sıkı tutmaya devam ediyorlar ve görünün o ki, aday sayısını üçe indirmiş gibiler.

Şu ana kadar öne çıkan isim Sağlık Bakanı Fahrettin Koca. Koca’nın pandemi performansı, kimseyi dışlamayan tavrı, öne çıkan bir siyasetçi olmasına rağmen kamplaşmaya neden olan bir siyaset anlayışına sahip olmaması, muhaliflerle bile diyalog kurabilme yeteneği, bunu çok doğal bir biçimde yapıyor olması ve oluşturduğu iyi insan imajı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı favori aday yapıyor. Şu anda ilk sırada o var.

Onu takip eden isim ise eski Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu. 25 yıllık İBB tecrübesi, bakanlığı döneminde İstanbul’da metrolarla ve diğer ulaşım projeleri ile kendini göstermeye devam etmesi ve Cumhurbaşkanı’nın güveni ve tabii Trabzonlu olması Karaismailoğlu’nu da plase haline getiriyor.

Bir diğer adayın da eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olduğu zaten sır değil. Ancak Kurum joker olarak sadece İstanbul’a değil, başka illere hatta Ankara’ya bile düşünülüyor. İstanbul şansının giderek zayıfladığı aşikar.

Tabii Erdoğan’ın şapkadan tavşan çıkarma ihtimali her zaman var, o da ayrı.

Tabii AK Parti ne yaparsa yapsın İstanbul’u kazanmaları CHP’nin yapacağı hatalara bağlı ki, CHP’nin bir hata yapacağına AK Parti tarafı kesin gözüyle bakıyor.

Şu anda AK Parti’nin belediye başkan aday adayları arasında yeri hemen hemen kesinleşmiş tek kişi var. Eski Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu. Antalya’da aday yüzde 99 o olacak gibi.”

Yazının tamamı için tıklayın.


T24 Logo

© Tüm hakları saklıdır.

Kategoriler

Leave a reply