Ekonomi yönetiminden OVP değerlendirmesi

0
15

Son dakika haberi!

Ekonomi yönetimi, 2024-2026 yıllarına ilişkin yol haritasını belirleyen OVP ile ilgili yerli ve yabancı basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan katıldı.

YILMAZ: ERDOĞAN’IN DESTEĞİ EN BÜYÜK GÜÇ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, OVP ile ilgili olarak “Cumhurbaşkanımızın bizzat bu programı ilan etmesi ve ‘Hükümet olarak arkasındayız, destekliyoruz’ demesi OVP’nin en büyük gücü.” dedi.

Enflasyona ilişkin mesaj veren Yılmaz, “Büyüme ve enflasyon hedefimiz tutarlı. Büyümenin kompozisyonu enflasyonu arttırıcı değil tam aksine enflasyonla mücadeleye katkı verici bir çerçeve içinde şekillendirilmiş durumda.” diye konuştu.

“CARİ FAZLA HEDEFİNDEN VAZGEÇMEDİK”

Yılmaz, kur hedeflerinin olmadığını, serbest piyasanın esas olduğunu yineledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, cari fazla hedefinden vazgeçmediklerini, sürecin zaman alacağını söyledi.

“EMEKLİLERLE İLGİLİ ÇALIŞMAYI YIL SONUNA KADAR BİTİRMEYİ ÖNGÖRÜYORUZ”

Yılmaz, enflasyon farkının memur maaşlarına yılbaşında yansıtılacağını belirterek, “Dolayısıyla hem alacakları artış hem enflasyon farkının yansımasıyla memur maaşlarında ciddi bir artış öngörüyoruz. Bu, memur emeklilerine de yansımış olacak. Diğer emeklilerimizle ilgili dengeleyici bir çalışmayı tabii ki dikkate alabiliriz. Bu konuda yıl sonuna kadar çalışmalarımızı sonuçlandırmayı öngörüyoruz.” diye konuştu.

ŞİMŞEK: PROGRAMIN DIŞ KAYNAK AYAĞI ÇOK GÜÇLÜ OLACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, de OVP’ye yönelik “Dezenflasyon programına ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın desteği tam; bunu sadece hissetmiyoruz, görüyoruz.” dedi.

“Programın dış kaynak ayağının çok güçlü olacağına inanıyorum; Birleşik Arap Emirlikleri’nde sonuç yakın.” diyen Şimşek, G20, Almanya, New York, Londra, Asya ve Ortadoğu’da yıl sonuna kadar görüşülmedik yatırımcı bırakmayacaklarını söyledi. 

“İÇ TALEP YAVAŞLAYACAK”

İç talebin yeniden dengelenmesi ihtiyacının çok net olduğunu kaydeden Şimşek, “İç talep yavaşlayacak, yatırımlara ihracata çok güçlü destek
vereceğiz.” dedi.

Önce rezervleri güçlendireceklerini ifade eden Şimşek,  daha sonra kur korumalı mevduattan çıkış olacağını kaydetti. 

“YENİ BİREYSEL EMEKLİLİK MODELİ ÖNGÖRÜYORUZ”

İşverenin katkısı olduğu yeni bir bireysel emeklilik modeli öngördüklerini söyleyen Şimşek, amacın sistemde kalış süresini ve fon tutarını artırmak olduğunu ifade etti.

Mehmet Şimşek, ücret düzenlemelerinin bundan böyle “hedef enflasyona göre” yapılacağını belirtirken, “Ama çalışanlar hiçbir şekilde enflasyona ezdirilmeyecek” diye ekledi.

“ÜCRET ARTIŞI HEDEF ENFLASYONA GÖRE”

Bakan Şimşek, bundan sonra ücret düzenlemelerinin hedef enflasyona göre yapılacağını ancak çalışanların hiçbir şekilde enflasyona ezdirilmeyeceğini belirtti.

Leave a reply