Dolar kaç TL oldu? (4 Eylül 2023 dolar – euro fiyatları)

0
17

Dolar/TL, haftanın ilk gününde 26,70’in üzerinde dengelendi.

Bankalararası piyasada dolar/TL 26,77, euro/TL 28,94 civarında işlem görüyor.

Bir süredir varlık fiyatlarını etkileyen enflasyon endişeleri yavaş yavaş azalırken, ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi, iş gücü piyasasındaki yumuşamanın sinyallerini verdi.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın cuma günü açıkladığı verilere göre, ülkede tarım dışı istihdamın, ağustosta 187 bin ile beklentileri aşmasına karşın işsizlik oranı yüzde 3,5’ten yüzde 3,8’e çıkarak Şubat 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç da yüzde 0,2 ile piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti.

Ülkede Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ağustosta 47,6 ile öngörülerin üzerinde gerçekleşti. ISM imalat sanayi PMI’ın 50’nin altında kalması daralmanın devam ettiğini gösterse de beklentileri aşarak son 6 ayın en yüksek seviyesine çıkması, imalat sektöründeki endişelerin azalmasına dair umut verici bir sinyal olarak göze çarptı.

Analistler, son dönemde ABD’de açıklanan verilerin, ülkede faiz oranlarının zirveye yaklaştığına dair ipuçları verdiğini belirterek, Fed’in, eylül toplantısında politika faizini sabit tutma ihtimaline kesin gözüyle bakıldığını söyledi.

Öte yandan, Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, enflasyonu hedeflenen seviyeye döndürme mücadelesi sürerken küresel faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalmasını beklediklerini ifade etti.

Leave a reply