CHP Genel Başkan Yardımcısı Tarhan, basın toplantısı düzenledi:

0
10

ANKARA (AA) CHP Yurtdışı Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan, partisinin genlerinde, geleneklerinde genel başkanının istifası veya imzayla gönderildiği bir tarih olmadığını belirterek, “CHP kurultaya gider, kendini yeniler. Kurultayda da yeni aday çıkarsa, yeni yarışlar olursa olabilir mi? Biz ona karar veremeyiz.” dedi.

Tarhan, genel başkan yardımcılığı görevine getirildikten sonraki ilk basın toplantısında sanayici olduğunu, şirketleriyle 40 ülkeye ihracat yaptığını belirterek, hedefinin iş dünyasındaki tecrübesini yurt dışı örgütlerde de kullanmak olduğunu söyledi.

Yurt dışı seçmenlerin oy kullanması için yasa çıktığını ancak zeminin hazırlanmadığını dile getiren Tarhan, şöyle devam etti:

“3 milyon 416 bin seçmen var. Kendilerine ait bir tane milletvekili seçme hakları olmadığı için ister istemez oy kullanma oranı da düşüyor. CHP olarak yaptığımız analizlerde yurt dışı seçmenden aldığımız oylara baktığımız zaman başarısızız. Bunu asla itiraz etmeden kabul ediyoruz. 3 milyon 416 bin oydan 1 milyon 691 bin oy kullanılmış. Cumhurbaşkanı oylarına baktığımız zaman Recep Tayyip Erdoğan’ın oyu yüzde 57,47, Kemal Kılıçdaroğlu’nun oyu 39,57. Yani 60’a 40. Partilerin oy dağılımına baktığımız zaman AK Parti’nin yüzde 44, CHP’nin oyu yüzde 23,44. Yani büyük fark yemişiz. Onun için hedefimiz burada aradaki farkı kapatmak. Yaptığımız araştırmalara baktığınız zaman sandığa gitmeyen oyların büyük çoğunluğu sosyal demokrat, sosyalist dediğimiz yani CHP’nin oy alacağı bir taban. Hedefimiz öncelikli olarak yurt dışında AK Parti ile farkı kapatıp öne geçmek.”

“Almanya’da 21 temsilciliği bağlayacağımız federasyon oluşturmayı düşünüyoruz”

Farklı bölgelerde, örgütlenme yapılarında farklı sistemler kurmak için çalışacaklarını belirten Tarhan, dünya genelinde CHP’nin resmi olarak 47 temsilciliğinin bulunduğunu, bunun 21’inin Almanya’da olduğunu söyledi. Tarhan, şunları kaydetti:

“Almanya’da üst bir kurum, yani federasyon şeklinde 21 temsilciliği bağlayacağımız bir federasyon oluşturmayı düşünüyoruz. Her ülkenin yasası farklı. Ülke olarak yurt dışında oy kullanma yasasını geçirmişiz ama oradaki sistemleri nasıl kuracağımıza çalışmamıştık. Yani Türkiye’deki sistemi Almanya’da uygulayamıyorsunuz veya başka bir ülkede siyasi bir çalışma yapamıyorsunuz. Onun için bizim öncelikli olarak işimiz Almanya’da bir federasyon oluşturarak o 21 birliğimizi federasyona bağlamak. Yani sizin orada dernekler kanununa tabi olan birliklere müdahale etme şansınız yok. Çünkü Alman yasalarına göre kurulduğu için gelen yönetimlere müdahale etme şansınız yok. Onları biz federasyona bağlayarak federasyon üzerinden yönetmek istiyoruz.”

Tahsin Tarhan, CHP’nin yurt dışı örgütlenmesinin gönüllük esasına dayalı olduğunu, bazı ülkelerde de partilerinin temsilcilerinin bulunmadığını anlattı, öncelikli olarak bu ülkelerde temsilcilikler kuracaklarını söyledi.

“Bizim orada ana hedefimiz sandığa gitmeyen kitleler”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tarhan, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Yurt dışı seçmenlerin taleplerine yönelik çalışmanız oldu mu?” sorusu üzerine Tarhan, CHP’nin yaptığı bir çalışmanın bulunmadığını söyledi.

Tarhan, yurt dışında çalışmaların CHP’de gönüllüler tarafından, AK Parti’de ise kamu kaynakları aracılığıyla yapıldığını ifade etti.

AK Parti’nin kamunun dernek ve vakıfları üzerinden çalışmalar yürüttüğünü, daha organize olabildiğini ve bütçesinin bulunduğunu belirten Tarhan, “Bizim orada ana hedefimiz sandığa gitmeyen kitleler. Bizim seçmenimizin orada sandığa gitmediği görülüyor. Örneğin bu seçimde Amerika’da, Kıbrıs’ta çalışma yaptım. Amerika’da, Atlanta’dan Miami’ye gidiyorsunuz oy kullanmaya 810 saat arası. Onun için bu sistemi bizim kurmamız gerekiyor. İnsanlar onun için sandığa gitmiyor. Oradaki birliklerle birlikte gençlik kolları, kadın kolları… Yani sistemimizi oluşturup hangi bölgede oy kullanılacaksa ona göre çalışmalarımızı yürütmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Amerika’ya özgü örgütlenme açısından bir teşhisiniz oldu mu?” sorusu üzerine Tarhan, CHP Genel Başkanı Kılıçadaroğlu’na “Siyasi temsilcilikler size bağlı olsun, CHP’nin Amerika’da lobiciliğini yapsın, aynı zamanda CHP’nin Amerika’da çalışmalarını oradaki hem muhalefet hem iktidarla siyasi birlikteliği yürütecek birer kişi siz oraya atayın, size bağlı olsun.” dediğini aktardı.

“CHP, bu kurultay sürecinde genlerini yenilemeli”

CHP’deki değişim taleplerine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de Tarhan, yeni MYK’nın partinin acil olarak kurultaya gitmesi ve tüzük değişikliğinin yapılması gerektiği kararını aldığını hatırlattı. Tarhan, CHP tabanının değişim taraftarı olduğunu, öz eleştiri yapılması gerektiğini dile getirdi.

Seçimde Millet İttifak’ının iktidar olacağı ve CHP’nin kazanması yönünde yüksek beklenti olduğunu belirten Tarhan, “CHP’nin kurultayında öz eleştiriyi vererek CHP genlerini yenilemeli. Yani kan akışı daha iyi olmalı. Kalbe daha iyi kan pompalamalı. CHP, bu kurultay sürecinde genlerini yenilemeli.” dedi.

“Vücudun beyni de değişmeli mi?” sorusuna karşılık Tarhan, “Ona kurultay karar verir. CHP’yi tanıyanlar tarihi bilir. CHP’nin geleneklerinde, genlerinde genel başkanın istifası veya genel başkanının imzayla gönderildiği bir tarih yoktur. CHP kurultaya gider, kendini yeniler. Kurultayda da yeni aday çıkarsa, yeni yarışlar olursa olabilir mi? Biz ona karar veremeyiz.” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tarhan, basın mensuplarına “Barış Yurdu Hindistan” isimli kitabını hediye etti.

Leave a reply