Çeyrek altın ve gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 4 Eylül 2023 güncel altın satış fiyatları

0
8

Çeyrek altın fiyatlarında son durum…

Altın fiyatları, doların hafif gerilemesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarının sonuna geldiği beklentileriyle yükselerek cuma
günü kaydedilen bir ayın zirvesine yakın seyretti.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1945 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Altının gram fiyatı 1674 liradan, çeyrek altın 2 bin 750 liradan, cumhuriyet altını da 11.100 liradan satılıyor.

Bir süredir varlık fiyatlarını etkileyen enflasyon endişeleri yavaş yavaş azalırken, ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi, iş gücü piyasasındaki yumuşamanın sinyallerini verdi.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın cuma günü açıkladığı verilere göre, ülkede tarım dışı istihdamın, ağustosta 187 bin ile beklentileri aşmasına karşın işsizlik oranı yüzde 3,5’ten yüzde 3,8’e çıkarak Şubat 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Fed’in dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç da yüzde 0,2 ile piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti.

Ülkede Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ağustosta 47,6 ile öngörülerin üzerinde gerçekleşti. ISM imalat sanayi PMI’ın 50’nin altında kalması daralmanın devam ettiğini gösterse de beklentileri aşarak son 6 ayın en yüksek seviyesine çıkması, imalat sektöründeki endişelerin azalmasına dair umut verici bir sinyal olarak göze çarptı.

Analistler, son dönemde ABD’de açıklanan verilerin, ülkede faiz oranlarının zirveye yaklaştığına dair ipuçları verdiğini belirterek, Fed’in, eylül toplantısında politika faizini sabit tutma ihtimaline kesin gözüyle bakıldığını söyledi.

Öte yandan, Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, enflasyonu hedeflenen seviyeye döndürme mücadelesi sürerken küresel faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalmasını beklediklerini ifade etti.

ANLIK ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Leave a reply