Çeyrek altın ve gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 1 Eylül 2023 güncel altın kuru fiyatları

0
14

Çeyrek altın fiyatlarında son durum…

Altın fiyatları, ABD’de faiz artırımlarının bu yıl devam etme ihtimalinin azalmasından destek olarak üst üste ikinci haftayı da artıda kapamaya hazırlanıyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1946 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Altının gram fiyatı, yeni güne ise yükselişle başlamasının 1673 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın 2 bin 742 liradan, cumhuriyet altını 11 bin 448 liradan satılıyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönemde faiz artırmayacağına yönelik beklentiler artarken, ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verileri yatırımcıların odağına yerleşmişti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönemde faiz artırmayacağına yönelik beklentiler artarken, ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verileri yatırımcıların odağına yerleşmişti.

ABD Çalışma Bakanlığı, ağustos ayı tarım dışı istihdam verilerini açıkladı.

Tarım dışı istihdam ağustosta 187 binle beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Beklenti artışın 170 bin olması yönündeydi.

Ülkede işsizlik oranı yüzde 3,5’ten yüzde 3,8’e yükseldi. İşsizlik oranının yüzde 3,5’te kalması bekleniyordu.

Öte yandan, ABD’de dün açıklanan verilere göre, Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi söz konusu dönemde aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 4,2 ile piyasa beklentiler dahilinde arttı.

İlk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 26 Ağustos ile biten haftada 228 bine gerileyerek piyasa tahminlerinin altında gerçekleşti

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Leave a reply