Bakan Özhaseki: İki, üç ay sonra depremden etkilenen illerde konut teslimi başlayacak

0
8

Bakan Özhaseki: İki, üç ay sonra depremden etkilenen illerde konut teslimi başlayacak

T24 LogoT24 Logo

07 Eylül 2023 21:02Bakan Özhaseki: Depremden etkilenen illerde iki, üç ay sonra konutların teslimleri başlayacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Depremden etkilenen illerde 200 bine yakın konutun ihalesi yapıldı. Rezerv alanlarda o konutlar yükseliyor. İki, üç ay sonra teslimler de başlayacak” dedi.

AA’nın aktardığı habere göre Bakan Özhaseki ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım‘ın katılımıyla Erzincan’da kentsel dönüşüm kapsamında Kızılay ve Hocabey mahallelerinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından temel atma, açılış, anahtar ve tapu teslimi için tören düzenlendi.

Özhaseki şu açıklamalarda bulundu:

Yüz milyarlarca dolar, toprağa verdiğimiz canlar, bizim için elbette ki ayrı bir acı vesilesi. Topraklarımızın yüzde 66’sı içinde yaşayan nüfusumuzun da yüzde 75’e yakını, birinci ve ikinci derecede deprem bölgesinde yaşıyor.

“Adıyaman, Malatya gibi beş tane, altı tane şehir yerle bir oldu”

Ne yapıyorsak alttaki bu hareketliliği asla unutmadan yapmak durumundayız. Eğer bizler akıllıysak sonradan dizimize vurmanın bir manası yok. İşin başında tedbir alırız, doğru işler yaparız ve buralarda da rahat ederiz. Kahramanmaraş merkezli depremlerde 850 bin bağımsız alan yıkıldı. Burada tam 14 milyon insanımız etkilendi. 18 şehrimiz bu işten doğrudan zarar gördü. Toprağa verdiğimiz canların sayısı da 50 binden fazla, maddi hasarı hiç söylemiyoruz. 680 bin konut yıkıldı. 170 bin civarında da iş yeri, depo, ahır gibi tek katlı yerlerimiz yıkıldı. Söylemesi çok kolay, ‘850 bin tane bağımsız birim yıkıldı’ diyoruz. O kadar basit söylemesi ama bunun 850 bin tane bağımsız birimin açıklamasına bakarsanız Adıyaman, Malatya gibi beş tane, altı tane şehir yerle bir oldu.

“İki, üç ay sonra teslimler başlayacak”

Depremden etkilenen illerde 200 bine yakın konutun ihalesi yapıldı. Rezerv alanlarda o konutlar yükseliyor. İki, üç ay sonra zaten teslimler de başlayacak. Bir taraftan da özellikle ‘yerinde dönüşümü yapalım’ diye gücü yeten vatandaşlarımız, ‘biz onları destekleyelim, evlerini yapsınlar’ diye de yeni bir proje başlattık. 200 binden fazla insan da bizim ‘Yerinde Dönüşüm’ projemize ‘Evet, siz bizi destekleyin, biz yaparız’ diyerek devam ettiler. Israrla dedik ki, ‘bak bundan sonra bize ısrar etmeyin. Bizim kırmızı çizgilerimiz var. Zemini müsait olmayan yerlere, fay hattının olduğu yerlere, dere yataklarını asla ve asla yapılaşma olmayacak ve yaptırmayacağız.’ Kim ne derse desin yaptırmayacağız. ‘Biz güvenle evlerimizde oturmak istiyoruz’ dedik.

“Kentsel dönüşümü sonuna kadar devam ettireceğiz”

Japon vatandaş ne kadar rahat ediyorsa, dönüp orada deprem oluyor diye korkudan kendini camdan aşağı atmıyorsa, biz ondan daha emin bir vaziyette buralarda oturmalıyız. İnşallah bu amaçla da bu duygularla da bu evleri inşa etmeye çalışıyoruz. Sadece deprem bölgesinde değil. 1 milyon 900 binden fazla vatandaşımız evlerinin dışında, onları bir an önce evlerine taşıyacağız. Onun dışındaki Erzincan, Elazığ gibi çevredeki tüm illerimizde de kentsel dönüşümü sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu güzel evleri yapacağız, vatandaşımızı buraya taşıyacağız. Onlar güvenli bir vaziyette oturacaklar, bizlere de dua edecekler.”

“Depremlerde TOKİ yapılarının yıkılmaması, yeni inşaat yapanlara örnek olmalıdır”

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da Erzincan’ın deprem nedeniyle çok zor günler yaşadığını ve şehrin iki kez yer değiştirdiğini ifade etti.

Yıldırım, şunları söyledi:

“Bu binaları yaparken gözetmemiz gereken en önemli konuların başında depreme dayanıklılık geliyor. Bunun dışında da çevre dostu, yaşanılabilir, 24 saat yaşayan, ruhu olan binalar yapmaktır. Çok şükür TOKİ en son depremde bir kez daha en güvenli binaları yaptığını gösterdi. Birçok şehrimizde, birçok bina yerle bir olurken TOKİ binaları sapasağlam, depreme rağmen dimdik ayakta kaldı. Bu da devletimizin insanına verdiği değerin bir ölçüsüdür. Bu bütün yeni inşaat yapan herkese örnek olmalıdır. İnsanlara mezar olsun diye değil, huzur içinde sonsuza kadar yaşasınlar diye mekanlar yapıyoruz. Burada yapacağınız yanlış, sadece size hukuki bir sonuçla olmaz. Ömür boyu vicdani bir sorumluluk da getirir.”


T24 Logo

© Tüm hakları saklıdır.

Kategoriler

Leave a reply