Arap aşiretleri YPG ile çatışıyor: Dışişleri Bakanlığı’ndan Deyrizor açıklaması

0
14

Suriye’de Arap aşiretleri ile PKK/YPG arasında Deyrizor’un doğu ve güneydoğusundaki çatışmalar devam ediyor. 

PKK/YPG’nin Deyrizor Askeri Meclis grubunun lideri Ahmed el Habil’i alıkoymasının ardından 27 Ağustos’ta patlak veren çatışmalar, bazı Arap aşiretlerinin de katılmasıyla büyüdü.

Deyrizor çevresinde 24 köyün teröristlerden kurtarıldığı bildirildi.

Arap aşiretlerinin çok sayıda teröristi etkisiz hale getirdiği birçoğunu da yakaladığı belirtiliyor. 

PKK/YPG’nin Haseke ve Rakka illerinden, Deyrizor’daki çatışma bölgelerine takviye konvoylarıyla çok sayıda terörist gönderdiği de gelen haberler arasında.

DEYRİZOR’DAKİ HALKIN TAMAMI ARAP

ABD destekli PKK/YPG’nin, “DAEŞ ile mücadele” adı altında ele geçirdiği Deyrizor’daki halkın tamamı Araplardan oluşuyor.

Örgüt, bölgedeki petrol kuyularına el koyarak elde ettiği petrolü, ABD Şam yönetimine kaçakçılar aracılığıyla satarak gelir sağlıyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: YAKINDAN VE KAYGIYLA TAKİP EDİYORUZ

Bakanlıktan Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ilinde terör örgütü PKK/YPG’nin işgalindeki alanda, terör örgütü ile Arap aşiretleri arasındaki çatışmalar hakkında yazılı açıklama yapıldı.

Terör örgütünün Suriye’deki şubeleriyle bazı Arap aşiret unsurları arasında bir süredir yaşanan çatışmaları yakından ve kaygıyla takip edildiği kaydedilen açıklamada, “Bu gelişme, terör örgütünün, Suriye’nin kadim halklarını, üzerlerinde şiddet ve baskı uygulamak ve temel insan haklarını ihlal etmek suretiyle tahakküm altına alma girişimlerinin yeni bir tezahürüdür. Bu amaç ve niyetini DAEŞ’le mücadelede aktör olduğu savıyla perdelemek isteyen terör örgütünün gerçek mahiyetini, daha fazla gecikmeden ve bölgenin Suriyeli Kürtler de dahil kadim unsurlarının daha fazla acı çekmesine yol açmadan, destekçilerinin de görmesini umuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

PKK/YPG’nin Deyrizor Askeri Meclis grubunun lideri Ahmed el Habil’i alıkoymasının ardından 27 Ağustos’ta patlak veren çatışmalar, bazı Arap aşiretlerinin de katılmasıyla büyüdü.

Arap aşiretleri, çatışmalarda 24 köyü PKK/YPG’den arındırdı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Leave a reply