Ankara’da F-4 savaş uçağının parçası otoparka düştü

0
9

MSB‘DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait F-4 savaş uçağının bir parçası Ankara semalarında uçuşu esnasında bilinmeyen bir sebeple TPAO’ya ait açık bir otoparka düşmüştür. Bahse konu uçak emniyetli bir şekilde Eskişehir meydana iniş yapmıştır. Olayda herhangi bir can kaybı ve yaralı bulunmamaktadır. Konuyla ilgili ayrıntılı teknik inceleme devam etmektedir.”

Edinilen bilgilere göre; olay TEKNOFEST’te sergilenen F-4 2020 tipi uçağın Eskişehir’e dönüşü sırasında gerçekleşti.

Kalkıştan kısa süre sonra uçaktan ayrılan yedek yakıt tankı, park halinde bulunan araçların üstüne düştü.

YAKIT TANKI KALDIRILDI

Düşen yardımcı yakıt tankı, ekiplerin incelemenin ardından vinçle kamyonete yüklendi. 6 metre uzunluğundaki tank, kamyonetle TPAO’nun açık otoparkından kaldırıldı. Tankın kaldırılması ile hasar da ortaya çıktı. Araçların tavan kısmının büyük ölçüde ezildiği görüldü.

ARAÇ SAHİPLERİ HAVA KUVVETLERİ’NE BAŞVURABİLECEK

Zararın kasko poliçesi ile giderilebileceği, sigorta şirketinin ödediği tazminatın savaş uçağının mali sorumluluk poliçesine rücu edilebileceği belirtildi.

Kasko poliçesi olmayıp, sadece trafik sigortaları mevcut araç sahiplerinin ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na başvurup, savaş uçağının mali sorumluluk poliçesinden hasarın giderilmesini talep edebileceği belirtildi.

DÜŞMEDEN ÖNCE PİLOT UYARMIŞ

Görgü tanıklarından Adnan Akkuş, tankın düşme anını gördüğünü söyleyerek, “Olay esnasında uçağın parçasının düştüğü yerin yakınındaydım. Aşırı derece sesli geçtiği için dikkatimi çekti. Uçağın çıkardığı sesle pilotun insanlara yukarıya bakmaları konusunda uyarmaya çalıştığını düşündüm. Havada ufak bir parça gözüktü; ancak ne olduğu belli değildi. Arkasından bir patlama sesi meydana geldi. Pilotun insanların zarar görmesini istemediğinden dolayı gökyüzüne bakmalarını istercesine o sesi çıkardığını düşünüyorum.” dedi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Leave a reply